Kamboçya-sahil

Kamboçya'da Yaşamak:
Kamboçya hakkında neler biliyorsunuz?Aklınıza sadece acı dolu tarihi ve ölüm tarlalarımı geliyor?Kamboçya insanları,Kamboçya dili,Kamboçya hava durumu,Kamboçya vize,Kamboçya para birimi,Kamboçya gelenekleri,Kamboçya yemekleri,Kamboçya'da yaşam,Kamboçya kısa tarihi bütün bunları merak ediyor musunuz?

Kamboçya ya tatil için üç aylığına giden bir arkadaşımın çektiği resimlerle size harika bir yazı hazırladık.Kamboçya ile ilgili kısa ve yararlı bilgileri okumaya hazır mısınız?

Kamboçya-harita

Kamboçya nerededir ve kısa tarihi:Kamboçya ülkemizde genellikle acı dolu tarihi ve ölüm tarlalarıyla tanınan bir Güneydoğu Asya ülkesidir.Uzun yıllar boyunca Fransız sömürgesi altında yaşayan Kamboçya 1953 yılında bağımsızlığını ilan etti fakat acı dolu günler sona ermedi.Vietnam savaşından da etkilenen ülkede eğitimli bir insan olan Pol Pot Kızıl Kimerlerin başına geçti ve idareyi ele aldı.Ülkeyi tamamen değiştirmeyi isteyen Pol Pot entellektüel kesimde büyük soykırımlar gerçekleştirdi öyle ki gözlük takanlar,yabancı dil bilenler bile entellektüel sınıfına alınıp yok edildi.Ülkedeki okullar,bankalar,gazeteler kapatıldı.4 yıl içinde yaklaşık 3 milyon kişi okumuş,düşünen olarak algılandığı için yok edildi.Vietnam ordusu ülkeyi işgal ettiğinde Pol Pot ülkeden kaçtı ve zulüm sona erdi.Şu anda 15 milyon nüfusa sahip olan Kamboçya da nüfusun yüzde 50 si 18 yaşın altında.

-Kamboçya Tropik Asya iklimine sahip hep sıcak yaz ve sonbahar mevsimlerinde ülke yağış oluyor.Şu an Şubat ayındayız ve hava çok sıcak.Yağmur yağdığında her yer çamur oluyor ve toprakları sanki bizim tuğlalar gibi kırmızı renkte.

-Kamboçya ya Türkiye den direkt uçak bulunmamakta arkadaşım 16 saat süren 3 aktarmalı  bir yolculukla Kazakistan üzerinden gitmiş.

-Sadece pasaportla ülkeye gidiliyor ve ülkeye girerken kapıdan vize alınıyor.35 dolarlık vizeyi 75 dolara veren rüşvet alan polisler bulunmakta.Aylık vize yapılıyor,üçüncü vizede ülkeye giriş çıkış yapmak gerekiyor.

-Arkadaşımın bulunduğu şehir ülkenin beşinci büyük şehri olan Sihanoukville bir liman şehri.Vereceğimiz bilgiler ve resimler bu şehir ile alakalıdır.

-Sahil şeridi oldukça geniş ve denizde gel git olayı çok fazla.Deniz dalgasız ve son derece sakin.

-Ülkede oldukça fazla Türk bulunmakta özellikle Koh Rong adasında çok fazla Türk vatandaş var.Son yıllarda Türkler arasında ucuz tatilin adresi ve vize kolaylığı yüzünden oldukça popüler.
Kamboçya
-Kamboçya da benzin istasyonu az sayıda mevcut sık sık böyle ilkel benzin istasyonları görebilirsiniz.

-Bu yazıyı hazırladığım sırada Türkiye de saat 00:34 iken Kamboçya da sabah 04.34 yani arada 4 saat fark var.


Kamboçya
-İnsanları rahatlarına çok düşkün.Çok çalışkan olduklarını söyleyemeyiz.Kendilerine mutlaka zaman ayırıyorlar.

-Alkol ve sigara Kamboçya'da sudan ucuz.Arayan uyuşturucu gibi maddeleri kolaylıkla bulabiliyor.

-Kamboçya'da yabancılarla çok fazla samimi olmamak gerekiyor çünkü ülkesindeki bazı suçlarından dolayı kaçıp yerleşen oldukça fazla insan var.

-Arkadaşım bulunduğu süre boyunca hiç gözlüklü insan görmemiş.

-Aynı şekilde sadece bir okul görmüş onda da çok az öğrenci varmış.Eğitim Kamboçya'da zorunlu değil ve ancak zenginlerin çocuğu okuyor.

-Yaşayan halka Kimerler deniliyor.Dilleri Kimerce ve dillerinde zaman kavramı yok sadece mastar halinde cümleler kuruyorlar.Ben gelmek,sen yapmak gibi.

-Kızları oldukça ince ve güzel.
kamboçya-yiyecek

-Ülkede çok çeşitli Tropik meyveler bulunmakta.Bu ejder meyvesi.Ananas Türkiyedeki Ananaslar dan farklı  her iki meyvede son derece tatlı ve bir insanın tek başına bitirmesi zor.Muzları buradaki muzlardan küçük ve farklı bir kokusu var,sulu ve tatlı.

-Şeker barındıran çok fazla yiyecek var,Mısır patlağı,çekirdek bile şekerli olarak satılıyor.

-Tarımda kimyasal gübre kullanmadıkları için her şey organik.Karpuzları,domatesleri son derece küçük ve lezzetli.
kamboçya-gece
-Şehirde bir çok bar bulunmakta ve hepsi de oldukça orijinal dekore edilmiş.Mesela resimde görmüş olduğunuz bar yer sofralarıyla tasarlanmış.

-Şehirde sadece bir hastane var.Fakat tatil köylerinde özel klinikler mevcut.

Kamboçya

-Turistlere etrafı gezdirmek için tekne turları düzenleniyor.Resimde gördüğünüz tekne en modernlerinden biri.
kamboçya-tur
-Turistleri gezdirmek için yapılan turlarda kullanılan bir tekne  ve muavin koltuğunda oturan bir görevli.

-Ülkede internet oldukça hızlı.

-Kamboçya da kozmetik ürünler oldukça pahalı çocuk şampuanı bulmak çok zor.

-İnsanlarda çok az ayakkabı görebilirsiniz polisler bile parmak arası terliklerle geziyorlar.
kamboçya-tapınak
-Her evin ya da iş yerinin önünde tapınaklar bulunmakta.Zengin olanlarınki si daha gösterişli,altın rengi ve büyük fakirlerinki si boyasız ve tahtadan fakat istisnasız herkesin bir tane var.
Kamboçya
-Tanrılarının burada yaşadıklarını düşündükleri için her gün değişik yiyecekler koyuyorlar ve her sabah onları selamlayarak güne başlıyorlar.Arkadaşım valizlerini gittiklerinde yanlışlıkla bir tapınağın önüne koymuş ve hemen uyararak almaları istenmiş.
Kamboçya
-Giden her turist mutlaka ayak masajı veya komple masaj yaptırıyor.Masaj konusunda ülke oldukça gelişmiş.

-Kamboçya da çok fazla Çinli bulunmakta büyük inşaatlar,marketler Çinliler tarafından yönetiliyor.Devlet vergi konusunda hiç baskı uygulamıyor.Yazar kasa gibi bir zorunluluk yok.Vergi problemi olmadığı için son derece lüks 4x4 araçlar caddede görülüyor.
Kamboçya
-Kamboçya da lokanta daha az sokak yemekleri hem yaygın hem de ucuz olmasından dolayı tercih ediliyor.Mangalda pişmiş ahtapot oldukça lezzetli.

-Ülkede kadın hakimiyeti var,işletmelerin çoğunu kadınlar yönetiyor.Eşleri ise daha çok getir götür işlerine bakıyor.

kamboçya-para
-Para birimleri Rial ama dolarda ülkede çok fazla kullanılıyor.Paralarının değeri çok düşük.4000 Rial 1 dolar yapıyor.Madeni paraları bulunmamakta.Resimde gördüğünüz paraların teki Türk lirasıyla 10 kuruşa denk geliyor ve toplamda 2 Türk lirası var.
Kamboçya
-Otobüslerinin içleri böyle süslü.
Kamboçya
-Ülkede çok zenginler ve fakirler mevcut.Sokakta çok lüks arabalar görebilirsiniz fakat çoğunluk bu şekilde derme çatma evlerde yaşamakta.
Kamboçya
-Kamboçya da ekmek kültürü bulunmamakta bulunabilen en iyi ekmeğin beş tanesi 1 dolar.Sadece beyaz ekmek bulunabiliyor bizdeki gibi farklı çeşit ekmekleri bulmak imkansız gibi.Yemeklerin yanında genellikle pirinç pilavı yiyorlar.Ülkede şişmanlık sorunu hiç yok gibi.
tuk-tuk
-Kamboçya da tuk tuk denilen taksimetresiz taşıma araçları mevcut.15 -20 dolara tüm gün kiralamak mümkün.
tuk-tuk
-Bu resimde gördüğünüz tuk tuk en modern ve yenilerinden biri.

-Araçların çoğunda plaka yok,insanların çoğunda ehliyet bulunmamakta çoğunluk motorsiklet kullanıyor.Kadın,erkek hatta çocukları motorların üzerinde görebilirsiniz.
Kamboçya
 -Sahili huzur verici.
Kamboçya
-Plajdaki kum beyazımsı sarımsı bir renkte çok farklı ve hiç taşlık değil fakat milyonlarca yengeç var çok dikkatli olmak gerek.

-Eğer sokaklarında gezerken düğünlerine rastlarsanız ısrarla sizi davet ediyorlar gitmemek çok büyük kabalık olarak algılanıyor.Ortada muhtemelen gelin,damat göremezsiniz çünkü gelinlikle ve damatlık giyinmiyorlar normal elbiselerle evleniyorlar.

Kamboçya,Kamboçya insanları,Kamboçya dili,Kamboçya hava durumu,Kamboçya vize,Kamboçya para birimi,Kamboçya gelenekleri,Kamboçya yemekleri,Kamboçya'da yaşam,Kamboçya kısa tarihi kısacası Kamboçya'da yaşamak ile ilgili anlattıklarımdan sonra umarım artık bu küçük ülke ile ilgili daha çok bilgiye sahip olabilmişsinizdir.Sizde ilginç buldunuz mu?Yorumlarınızı merak ediyorum?Yazıyı hazırlamamda yardımcı olan arkadaşıma benim için çektiği resimler ve sorularıma sabırla yanıt verdiği için sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.Sevgiler...

52 Yorumlar

 1. Değişik yanları olan bir kültür. Haklarında birçok şeyi öğrenmiş oldum. Emeğinize sağlık:)

  YanıtlaSil
 2. imli ve sakin yerlere benziyor. tatil için uygun yerlerden birisi bence. :)

  YanıtlaSil
 3. Çok ilginç bir ülkeymiş cidden. Gitmeyi hiç düşünmediğim şimdiye kadar. Başka bir gezegen gibi:))

  YanıtlaSil
 4. ilginç ama lüzumsuz bilgi içermeyen bir tanıtım olmuş sevdim bunu
  emeğinize sağlık
  belki bir gün giderim...kim bilir?

  YanıtlaSil
 5. Arkadasınızında sizinde elinize sağlık ne kadar az şey biliyormuşuz meğer hiç sıkmadan eğlenceli bir dille yazmışsınız devamı gelir inşallah 

  YanıtlaSil
 6. Çok güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş, emeğiniz için teşekkürler. O renkli meyveyi çok merak ettim, ahtapot yiyebileceğimi ise sanmıyorum. :D

  YanıtlaSil
 7. yolum oralara düşer mi bilmem ama görmek istediğim ülkelerden biri. arkadaşın gibi 3 kalamam tabi. o güzel meyveleri tatmayı çok isterim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsan kuş misali nereye gideceği hiç belli olmaz:))

   Sil
 8. Kamboçya hakkında bilmediğimiz çok şey varmış,emeğinize sağlık..Yanlız ben de politik yönden biraz katkı yapayım izin verirseniz..çünkü kamboçyaya gidecekler için bu çok önemli ayrıntı..

  Kamboçyanın siyasal tarihi deiğiniz gibi hiç iyi değil..Pol potun ülkeden kaçması da aslında hiçbirşeyi ifade etmiyor..Çünkü sanmıyorsam şu an Kamboçyayı yine Kızıl Kimerlerin komutanı olarak bilinen biri devlet başkanlığı görevini üstleniyor,yani devleti yine kızıl kimerler örgütü ele geçirmiş durumda ve ülkede bu nedenle şu an bir diktatörlük hakim..Kamboçya hakkında birçok yabancı sitelerden öğrendiğim kadarıyla Kamboçya'da devlet yönetimi kanlı bir örgüt olan kızıl kimerlerin elinde..bende merak etmiştim kamboçyayı o zamanlar,uydudan bazı Kamboçya tv kanallarına ara sıra rastgelmiştim ve gördüğüm manzaralar gerçekten de hiç de iç açıcı değildi..Halkda büyük bir korku sezdim,devlet başkanına karşı inanılmaz bir ilgi var,ancak bu ilgi sevgiden kaynaklanan bir ilgi değil,korkudan kaynaklanıyor..Kanlı bir örgüt olan kızıl kimerlerin devleti ele geçirmesi,halkda inanılmaz bir panik ve korku yaratmış gibi görünüyor..yabancı sitelerde yazılıp çizilenler boşuna değil gibi..Kamboçyalılar yapacak hiçbirşey olmadığı için boyunlarını bükük bir şekilde kızıl kimerler ne derse onu yerine getirmeye çalışıyolar..Çok üzücü bir durum tabii..Tüm bu gerçekleri görebilmek için kamboçyada olmak gerekmiyor..zaten dediğiniz gibi kamboçyaya gidenlerin büyük bir çoğunluğu kendi ülkelerinde suç işlemiş yabancı kimseler..kamboçyada sex turizmi çok yaygın olduğu için yabancıların özellikle de çocuk sübyancılarının en uğrak yerlerinden biri haline gelmiştir..orada bulunan türklerin daha dikkatli olmalarını tavsiye ederim..

  neyse kusura bakmayın uzun bir yazı oldu,uzakdoğuya seyahat yapmak güzel ama bu bilgileri de bilmek gerekir,görmemezlik yapmak oradaki halkın ne acılar çektiğini görmemezlikten gelmek demek olurdu..tekrar emeğinize sağlık kamboçyaya gidecekler hakkında güzel bilgilerdi..🙂

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bu arada yanlış bilgi vermişim düzelteyim..kızıl kimerlerin komutanı devlet başkanı demişim,başbakanmış o Hun Sen,çin asıllı eski kızıl kimerler komutanımış..kızıl kimerlerle bağını koparttığı söyleniyor ama tv,deki görüntüler hiç de öyle göstermiyor..neyse bunu da ekleyeyim demiştim ama umarım güzel yazınızı siyasileştirip bozmamışımdır,kusura bakmayın..🤔

   bu arada siz mobilden paylaşım yapıyorsunuz sanmıyorsam,linke tıkladığımda mobilden paylaşım yapıldığı ortaya çıkıyor..yanlız mobilden yapılan paylaşımların kopyalanabilme riskleri var,haberiniz olsun..sağ tık özelliği burda çalışmıyor..kalın sağlıcakla..🙂

   Sil
  2. Katkilariniz icin tesekkurler yalniz su anda halk üzerinde herhangi bir baski yokmuş arkadasim oyle bir şey hissetmemis aksine gayet rahatmislar devlet varligini pek hissettirmiyomus mobilden degil pc den paylasiyorum tasarımı esnasinda sag tik olayini kapattirmistim kopyalaniyor bazen yazilarim olsun benim hosuma gidiyor ama bir izin alip bildirseler cok onore olurdum aslinda tesekkurler degerli yorumlariniz icin

   Sil
 9. Harika bir yazı olmuş gitmiş kadar oldum, emeğine sağlık :*

  YanıtlaSil
 10. Dingonun ahırı dedikleri yer burası olmalı 😄

  YanıtlaSil
 11. O kadar uzun yol gidip, sadece bunları bulmak büyük hayal kırıklığı :( Bir ülkenin kaderini başındaki lider nasıl da değiştirebiliyor. O kadar insanın ölmesi bu denli fakirlik ama zenginin de çoook zengin olması. Gitmek istermiyim sanmıyorum ama Vietnam filan ilgimi çekiyor. Bir de oralardan bir yazı bekliyorum. Bu arada yazı her zamanki gibi nefis olmuş.

  YanıtlaSil
 12. Bloggerlar Sanal Alemde Buluşuyor!
  Merhaba, yazınız için teşekkürler. Bloggerların buluşma ve sosyal paylaşım platformunda sizleri de aramızda görmek isteriz. Böylelikle diğer bloggerları tanıyabilir, yeni fikirler edinebilir ve içeriklerinizi daha geniş kitleye tanıtabilirsiniz. İyi çalışmalar.

  http://blogworld.com.tr.ht//welcome

  YanıtlaSil
 13. Bloggerlar Sanal Alemde Buluşuyor!
  Merhaba, yazınız için teşekkürler. Bloggerların buluşma ve sosyal paylaşım platformunda sizleri de aramızda görmek isteriz. Böylelikle diğer bloggerları tanıyabilir, yeni fikirler edinebilir ve içeriklerinizi daha geniş kitleye tanıtabilirsiniz. İyi çalışmalar.

  http://blogworld.com.tr.ht//welcome

  YanıtlaSil
 14. Dingonun ahırı fikrine katılıyorum ama ilginç bilgiler belgesel gibi olmuş zevkle okudum

  YanıtlaSil
 15. Güzel yanları da var ama eksiler artılardan fazla...

  YanıtlaSil
 16. Vergi olayında derin bir ahh çektim ablacığım hehe :D Ya bir de o otobüsün içerisi bizim Türk evlerindeki süslemelere benzeten bir ben miyim ablaa :D Şahane bir yazı olmuş, emeğinize sağlıık :))

  YanıtlaSil
 17. Acıların coğrafyası...Gözlüklü ve yabancı dil bilenlerin öldürülmesi çok kaotik... Masaja gitmeyi isterim. Sağlık hizmetleri Allaha emanet, sanırım.

  YanıtlaSil
 18. Harika bir yayın olmuş canım, o kadar akıcı hazırlamışsın ki ❤️

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmene sevindim azda olsa bilgi verdik hiç bilmediğimiz coğrafyalardan

   Sil
 19. Birçok konuda geride kalma durumları var ama doğal güzellikleri muhteşem @çb

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğal güzellikleri için turistler tercih ediyormuş genellikle

   Sil
 20. Hic bilmiyordum orayi güzel faydali yazı olmus gecmisi gerçekten üzücü bizler için ama hala orada Türklerin olmasi umut verici Dünyanın civilization cikmis Iste bir avuc toprak için Kan dokuluyor.

  YanıtlaSil
 21. Aslında hiç aklımdan geçmeyen daha doğrusu kamboçya hakkında hiçbir fikre sahip değilken bu güzel yazı sayesinde yeni bir şeyler öğrenmenin mutluluğunu yaşadım .Emeğinize sağlık :)

  YanıtlaSil
 22. Büyük blog takip etkinliğinden geliyoruz.

  Sizi de blog sitemiz ikizgezegen.blogspot.com.tr ye bekleriz. :)

  YanıtlaSil
 23. bu taraflara gidip kalıcam aylarca işallah çok ucuzmuş yaa, malezya tayland işte hepsi filan işallah :)

  YanıtlaSil
 24. Detaylı bir paylaşım olmuş. Kamboçya hakkında fikir sahibi olduk. Gözlük takanların da yok edilmesi ilginçmiş :) Teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet egitimli insanlarin takdir gormemesi kötü

   Sil
 25. Kamboçya ve Kenya görmeyi istediğim yerlerin başında geliyor.Ama yazınız sayesinde birçok bilgi edindim..Keyifle okudum gerçekten.Umarım birgün gidebilirim..teşekürler..=)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yazının ikinci kısmıda gelecek sağolun

   Sil
 26. Güzel bir yazı olmuş hiç aklımda olmayan bir yerdi ama oldukça ilgimi çekti sayende canım kimbilir belki bir gün giderim. Emeğine sağlık ��

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kamboçya hakkında enteresan bilgiler verebildiysem sevindim canım

   Sil
 27. Kamboçya hakkında hiçbir şey bilmediğimi fark ettim yazınızı okuyunca. Sayenizde öğrenmiş oldum. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Adini hep duyar ama pek bir sey bilmeyiz cok dogru💖

   Sil