alopesi areata nedir?

Saçkıran -Alopesi Areata

Saçkıran son günlerde ne kadar yaygınlaştı fark ediyor musunuz?

Şehir yaşamanın stresi,insanı hırpalaması bizi hem mutsuzluğa hem de bir takım rahatsızlıklara doğru hızla götürüyor.Etrafınıza baktığınızda bir çok saçkıran,sakal kıran hastası görebilirsiniz.Estetik olarak son derece kötü görünüm veren bu rahatsızlık insanın kendisini toplumdan iyice soyutlamasına neden oluyor.

Saçkıran nedir?


Tıp dilinde alopesi areata olarak adlandırılır.Saç köklerini etkiler ve bozuk para büyüklüğünde saç dökülmelerine neden olur.Çoğu kez bu rahatsızlığı fark etmeyiz bile bir ufak bölgede dökülür ve hiç bir şey yapamaya gerek kalmadan çıkar.Ama bazen de öyle bir yayılır ki anlamamak imkansızdır.Saçlarınızı şekilden şekile sokarak gizlemeye çalışırsınız.Saçkıranda bağışıklık sistemimiz saç köklerini tehdit olarak görür ve döker.

Saçkıran neden olur?

Saçkıranın nedenleri arasında ailede saçkıran geçirmiş bir yakından alınmış genler olabilir ve en büyük nedende strestir,geçirdiğimiz zor günler sonucunda saçlarımızın para para döküldüğünü görebiliriz.

Saçkıranda sadece saçlar mı dökülür?

Saçkıranın farklı türleri vardır.Mesela bazen kaşlar ve kirpikler hatta vücuttaki tüm kıllar bile dökülebilir.

Saçkıran bulaşıcı mıdır?

 Mantara bağlı oluşan saçkıran bulaşıcı olabilir fakat tedavisi oldukça kolaydır.Strese bağlı saçkıran ise bulaşıcı değildir.Zaman zaman saçlar tedaviye gerek kalmadan çıkabilir.Ya da doktor tedavisiyle de başarılı sonuçlar elde edilebilir fakat bazende hiç bir tedavi sonuç vermez ve çok uzun yıllar saçlar çıkmaz.

Saçkıran tedavi edilebilir mi?

Doktorların en sık uyguladığı yöntem kortizon tedavisidir.Bazı doktorlar hiç bir şey yapmayıp hastalığın zamanla kendi kendine iyileşmesini savunur.Tedavi aşamasında  genellikle biotin ve çinko kullanılması istenir.Minoxil türü ilaçlarda sık sık kullanılır.Bazı insanlar sadece bir kere bu rahatsızlığa yakalanırken bazıları defalarca dökülme problemiyle yaşamlarını sürdürürler.Saçkıran çoğu insan için çözümlenmesi zor bir problem.İlk olarak mutlaka doktora danışılmalı ve tedavi görülmeli.

Saçkıranın halk arasında tedavi yöntemleri

Tedaviler işe yaramazsa büyük anne formüllerini de denemek isteyebilirsiniz.İşte ben bir sonraki yazımda size bu formüllerden örnekler vermek istiyorum.Bu arada bir çok kötü niyetli insan saçkıran hastalarının çaresizliğinden faydalanıp çeşitli ilaçlar yapıp son derece pahalı fiyatlara satmaya çalışmaktadır lütfen bu tür durumlara karşı dikkatli olalım.
Saçlarınızın hızlı uzamasını istiyorsanız Sinameki kürüyle hızlı saç uzatma formülü yazımızı mutlaka okumalısınız.

Saçkıran iyileşti,saçkıran bitkisel tedavi,saçkıran nedir?,saçkıran ilacı bulundu,alopesi areata nedir?

4 Yorumlar

  1. Saç kıran'ı orta okul yıllarımda yaşamıştım.Gerçekten çok kötü bir hastalık :( Hele gençken başınızda para büyüklüğünde delik delik boşlukların olması insanı üzüyor.Benim zamanımda saça jöle sürüp şekillendirmek pek modaydı.Jöleden dolayı bu hastalığı yaşadım.Çok şükür iyileşti ama denemediğim şampuan, ilaç kalmamıştı o dönem.Saç kıran hakkında faydalı bilgiler vermişsin canım.Emeklerine sağlık.

    YanıtlaSil
  2. Çok zor bir rahatsızlık yaşayanlar tedavisi ile iyi sonuca ulaşır inşallah

    YanıtlaSil