Ayşe Kulin

Gizli anların yolcusu Ayşe Kulin 

 
Gizli Anların Yolcusu Everest yayınevi tarafından 2011 yılında basılmış ve 428 sayfalık bir Ayşe Kulin kitabı. Doğrusunu isterseniz bu Ayşe Kulin'in okuduğum ilk kitabı içinde bir aşk hikayesi olduğunu duyduğum için basit bir kitap diye düşünmüştüm gene yanıldım. Kitabı bitirene kadar elimden bırakamadım. Çünkü  çok akıcı bir dilde yazılmış kurgu,olay örgüsü nefis ayrıca Gizli Anların Yolcusu Tekin Gönenç şiirleriyle zenginleştirilmiş.

Gizli Anların Yolcusu Yorumu

Ayse Kulin Gizli Anların Yolcusunda başarılı bir performans yakalamış. Karakterler ete kana bürünmüş mesela kitabın bir yerinde bir şarkıcıdan bahsediyor isim vermiyor ama siz onun Ajda Pekkan olduğunu çok rahat anlıyorsunuz. İnsanların son derece düzgün bir yaşamı varken birden her şeyin karışması kainatın bize oyunları çok güzel anlatılmış. Hele bir çoğumuza son derece uzak ve farklı gelen bir dünyaya kapı aralayınca meraktan bırakamıyorsunuz elinizden ve karanlık o kadar güzel anlatılmış ki sizde bir ara içine çekildiğinizi nasıl kurtulacağınızı bilemediğinizi hissediyorsunuz.

Ayşe Kulin kitabı Gizli Anların Yolcusu

Aynı zamanda Gizli Anların Yolcusu kitabında  insanlar içinde bulundukları çaresizlikten çıkmak için neler yapıyorlar en çok bu kısımda güldüm roman karakteri İlhami sevgilisiyle bir Çin seyahati ayarlamaya çalışıyor ama ne hazırlık kitabın en çok bu kısmını sevdim planlar, programlar,karısına ve kızına bir başka seyahat, ortağına bir başka seyahat herkese otel rezervasyonları, uçak biletleri görülecek yerleri ayarlıyor, kızı için yurt dışı okulları hakkında bilgi toparlıyor, Çin'e gidebilmek için kendini zorla bir fuara davet ettiriyor, vizeler, pasaport, tonla para ve üstelik iş yerindeki herkese izin vererek iş yerini tatile sokuyor ki küçük kaçamağı anlaşılmasın. Parasal sorunu olmayan ama geçirdiği travma sonunda kendi iç dünyasında yolculuğa çıkan ve kendini arayan ve bulduğunu düşündüğü vakitte kimseyi üzmemek için herkesin gönlünü yapmaya çalışan bir adamın ilginç, heyecanlı, tutkulu, yer yer komik hikayesi.Kitabın adının ilk harflerine dikkat ederseniz Gizli Anların Yolcusu GAY anlamı çıkıyor bu da ilginç farklı bir ayrıntı.Aşk ama kime göre ve nasıl sonsuz, saplantılı, masum, ilk bu kitapta hepsi var. Ben çok sevdim. Kitap aslında bir üçleme BORA'NIN KİTABI ve DÖNÜŞ adlı devam eserler var. Ben Bora'nın Kitabını da okudum ama ilk kitaptaki büyüyü ve lezzeti ne yazık ki yakalayamadım bu yüzden Dönüşü okumayı düşünmüyorum. Her zaman ilkler daha güzel oluyor.

Bora'nın Kitabı Bedri'nin Bora'ya dönüş aşamalarını anlatıyor. Çok daha ince bir kitap yalnız ben bu kitabı diğerinden hemen sonra okudum ve diğer kitaptaki gelişen olaylar bana eksik yada yanlış hatırlanmış gibi geldi. Ama Gizli Anıların Yolcusundaki , büyü gerçekten benim belleğimde uzun süre kalacak. Bravo Ayşe Kulin güzel bir heyecan yakalamışsın... Türk yazarların kitaplarını okumayı seviyorsanız Zülfü Livaneli Engereğin Gözü Kitap Yorumu nu okumayı ihmal etmeyin.