-->

adsense

31 Mayıs 2017 Çarşamba

İRAN ŞAHI NASIREDDIN VE KARISI ANIS EL-DOLEH

Selamlar şu sıralar sosyal medya da dolanan İran şahı Nasıreddin ve karısı Anis el-Doleh'in resimlerini görmeyen ve şok olmayan yoktur kesinlikle.İran devletinde 1848 yılından itibaren 47 yıllık hükümdarlık süren İran şahı Nasıreddin'in aşk hayatı ve zevki bir anda Türkiye gündeminde yer buldu.

Ülkesinde hüküm sürdüğü süre boyunca kültürel olarak bir çok reforma imza atan İran şahı kendisine kurduğu haremi ile de dikkat çekiyor.Yaptığı reformlar arasında tütünü serbest bırakması ve kadınlarında nargile ve tütün kullanmasına izin vermek,din adamlarının fazla söz sahibi olmasına engel olmak,eğitimde reformlar yapmak ve halka posta,telgraf gibi iletişim araçlarını tanıtmak,ilk gazeteyi çıkartmayı saymak mümkün.Ayrıca hareminde bir fotoğrafçıda bulunuyordu ve eşlerinin kendisinin fotoğraflarını çektiriyordu.
Hareminin en gözde hanımlarından biri olan Anis el-Doleh ise günümüzde kabul edilen güzellik kıstaslarıyla hiç de örtüşmeyen bir görünüme sahip.
Mesela oldukça kilolu ve yüzünde fazlaca tüyler mevcut.O zamanki kurallar doğrultusunda haremdeki kadınların yüzlerindeki kılları almaları yasakmış.Yalnız resimlerdeki özgüvene lütfen dikkat ediniz hayran kalmamak elde değil.

Güzellik kavramı yüzyıllar boyunca o kadar çok değişikliğe uğramış ki.Her dönemde farklı kadın tipleri güzel olarak algılanmış.Zaman içinde kadınlar evrim geçirmiş değiştikçe değişmiş.Değişim hala da devam etmekte her gün yeni bir şey moda oluyor.Kadınlar çıtayı aslında kendileri yükseltiyor.80 'li yıllarda tavşan diş modayken şu sıralar vampir dişleri yaptırmaya başladı herkes.Bir aralar incecik,açlıktan ölmek üzere gibi görünen vücutlar modaydı şu sıralar kalçalar biraz daha genişledi beller inceldi.Bunun gerçekten sonu yok.

Bu resimleri görünce aklıma güzelleşmek uğruna verdiğimiz çabalar geldi.
"Spor yapmalıyım,saçlarımı boyatmam lazım,olamaz kaşlarım çıkmış,makyajsız nasıl adım atarım dışarı,bu elbiseyi artık giyemem modası geçti,beni bakımsız görürlerse ne derler sonra,o fardan da alayım,gözlerimi nasıl daha çekik,yüzümü nasıl daha ince gösterebilirim ve daha neler neler yapabilirim."

Hepsi daha güzel daha çekici daha hoş görünmek için;hayatımızın merkezine koymuşuz zavallı vücutlarımızı oynuyor,yıpratıyor,hırpalıyoruz.
Belki Marilyn Monroe kadar güzel görünsek bizi daha çok severler.Bizi sevecek birini buluruz.Ne güzel olur değil mi?
İşte bu resimleri gördüğümde gerçekler çıktı karşıma acı acı bağırdılar.Boşuna uğraşma güzelim sevecek adam seni her halinle sever.Marilyn Monroe o güzellikle buldu mu sevgiyi koca bir hayır.Ama İran şahı Nasıreddin ve karısı Anis el-Doleh bulmuşa benziyor öyle değil mi?

Resimler Google görsellerden alınmıştır.
Kaynak:Qasid.az
Ek:Bu resimlerin o siralar kadinlarin tiyatro oyunlarinda oynamalarinin yasak oldugu icin erkek tiyatro oyuncularina ait oldugu da iddia ediliyor.

84 yorum:

 1. Evet ya çok şaşırdım gerçekten 😂😂😂 çok güzel bir yazı olmul 💁🏻🌸

  YanıtlaSil
 2. Güzellik başkalarının ne düşündüğü değil kendimizi nasıl hissettigimizle alakalı olmalı bence. Ne yaparsak yapalım kimseyi memnun edemeyiz. Güzel paylaşım için teşekkürler:)

  YanıtlaSil
 3. Ne kadar da doğru bir konuya değişnmişsin. Günümüzde güzellik kavramı artık öyle bir boyuta erişti ki, makyaj yapmasan çirkin oluyorsun. Bence bu dönemim güzellik çabası, sevilmekten ziyade kadınlar arasında bir yarışa dönmüş gibi...

  YanıtlaSil
 4. Bu habere çok gülmüştüm ben ☺️

  YanıtlaSil
 5. Gerçekmiş demek bu kişiler. O zamanın güzellik anlayışı da çok kolaymış. Uğraşmadan her haliyle güzel kabul edilmekte büyük rahatlık 😊

  YanıtlaSil
 6. Bu resmi bende ilk gördüğümde şok geçirdim :)) ama şu gerçek seven erkek görüntüye bakmıyor. Her halini seviyor ama bu resimdeki kadınsa biz neyiz 😂

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bilmiyorum belki şah görse bizi beğenmeyebilirdi:))

   Sil
 7. Onlar mutlu olduysa bize de birsey demek düşmez demek ki adam gözüyle değil kalbiyle sevmiş 😀 Herkesin zevkine kimse de karisamaz ayrıca 🙈 biyiklari var demi 😀

  Marilyn konusunda kesinlikle haklısın 👍

  YanıtlaSil
 8. Ben de bu hikayeyi ilk duyduğumda oldukça şaşkınlık yaşamıştım :)

  YanıtlaSil
 9. Çok ilginç geldi bu yazı bana.Güzellik anlayışı gerçekten ne kadar da değişmiş :)) Güzel bilgiler için teşekkürler :))

  YanıtlaSil
 10. çok keyifli bir yazı olmuş. Bir solukta okudum.

  YanıtlaSil
 11. Renkler ve zevkler tartışılmazmış gerçekten de görmüş olduk, çok ilginç :D

  YanıtlaSil
 12. gördüm ve şoka girdim gerçekten :-))

  YanıtlaSil
 13. Resimlere baktikca guluyorum ama ya yok boyle birsey erkek gibi olmasi bir yana o açık formda giydigi kiyafetlerde ney öyle. Moda olamaz 😁

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Varmış demek o zaman öyle bir moda:))

   Sil
  2. basi bagli mini etekli hali vardi birde,sacma geldi valla.

   Sil
 14. Evet çok doğru şeyler söylemişsin,sınırı,çıtayı kesinlikle biz belirliyoruz modayı da aynı şekilde o yüzden önce kendini seveceksin her zaman :))

  YanıtlaSil
 15. Güzellik mutlu olmak için bir koşul değil tabii ki.Geçici olanlara bağlanan mutluluk kavramı bizi yarı yolda bırakır.Bize makyajsız,kilo aldığımız zamanlarda her halimizle sevecek olanlar lazım sanırım:)

  YanıtlaSil
 16. ben de şaka falan sanmıştım ama gerçekmiş işte dediğiniz gibi acı gerçek. güzellik algısı o kadar standartlaştırılmış ki, başka bir şeyi beyinler direkt reddediyor. Sondaki tepsitinize katılıyorum, ne kadar güzel olursa olun ya da ne kadar bakımlı vs. Fark etmiyor. Sizi seven her halinizle seviyor, sevmeyense dünya güzeli olsanız da sevmiyor.

  YanıtlaSil
 17. İnternette 100 yıllık güzellik değişimi adında videolar var kesinlikle tam bu konuyla ilgili :)

  YanıtlaSil
 18. Hepimiz bıyık bırakalım :D

  YanıtlaSil
 19. Yanıtlar
  1. Güzellik kişiye göre değişiyor:))

   Sil
 20. İşte tam anlamıyla gerçek bir sevgiymiş,şoktayım ...

  YanıtlaSil
 21. Resimlere sok olamamak mumkun degil : ) am agercek sevgi karsilikli biribirini her yonuyle kabul etmek zaten onun goruntuyle asla alakasi yok !

  YanıtlaSil
 22. Harika akıcı ve etkileyici bir yazı. Bu şairi daha öncede duymustum hikyesi gercekten değişik:) kalemine saglık tatlım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım şair değil şah yanlış anladın galiba:))

   Sil
 23. Ben dene diyeceğimi bilemedim. Ama çok da doğallık pek iyi değil galiba, en azından tüyler konusunda :p

  YanıtlaSil
 24. O ne biçim kadın ya bıyıkları var onun :D şahsen bu yazıya katılmıyorum güzellik göreceli evet ama kadın o çirkinlikle nasıl baş tacı olmuş anlamak zor bi de o özgüven haremde gözde cariye olduktan sonra gelmiştir ve biraz da ukala olduğunu düşünüyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Demek var bilmediğimiz bir yönü belki çok akıllı belki çok tatlı dilli kimbilir:))

   Sil
 25. O zamana gitsek demek kadın olarak değerlendirilmeyeceğiz. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Belki bizi beğenmeyecek uzaylı sanacaklar garip makyaj malzemelerimizle :))

   Sil
 26. Ne güzel bir yazı olmuş. Fotoğrafları görmüştüm ama araştırmamıştım sayende kimin olduğunu da öğrenmiş olduk. Aşk her şeyiyle her yönüyle karşı tarafı kabul etmektir. Ama bu kadar doğallıktan yana ben de değildim . Hatta geçen haftalarda bacaklarını hiç almayan bir genç kız gördüm ingiltere sokaklarında, kız acayip güzeldi ama bacaklarını görünce ben şok oldum ve arkadaşıma bahsettim feminist olabilir dedi çok şaşırmıştım. Demek ki bazıları bu geleneği devam ettiriyor 😄 Sevgiler ❤️

  YanıtlaSil
 27. Bu kadını görünce bende şok olmuştum ama eskiden balık etli kadınlar güzel kabul edilirmiş zayıf kadınlara yazık, hasta mı bu derlermiş ama şimdi herkeste bir zayıflama, 34 beden olma isteği bence herkes zayıf olmak zorunda değil eğer sağlık sorunu yoksa hafif kilonun zararı yok.
  Tabi bunları doğum sonrası 10 kiloyu vermiş geriye bi 10 kilo versem fena olmaz diyen biri diyor.:D

  YanıtlaSil
 28. Şahın zevki ne diyebiliriz🙈 Ama takdir ettim mutlak daha güzelleri vardır aşk bu olsa gerekmi demek lazım, anlayamadım 🙈😄

  YanıtlaSil
 29. Ben zaten ağdayı kaş almayı falan ilk kim icat ettiyse diye düşünürüm bazen. Bir de kibele ve anaç görüntüler revaçta iken ne ara siskoyuz diye çirkin olduk diye soylenirim ara ara.. Yanlış devirde geldim ben kesin: p

  YanıtlaSil
 30. Neden bu konuyla alakalı biraz daha araştırma gereği duymadınız ? Ayrıca fotoğraftakı kişilerin hepsi erkektir. Nedenine gelince :) 1900-1920 yılları arasında İran tiyatrosunda kadınların gösterim yapması yasaktı. Ve bu yüzden kadın rollerini erkekler oynardı. Anis el başka kadındır. resimdekiler erkek oyunculardır :) Bilgi bilgidir. Hepimizi aydınlatayım dedim. Saygılar :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dogrusunu isterseniz bu bilgide kulagima geldi ancak cok sinirli yazi bulabildim buyuk haber ajanslari ve yabanci kaynaklar da bu sekilde yazinca dogruluguna inandim aslinda ben zaten konunun farkli bir boyutunu ele aldim cevremizde gordugumuz hic te hos görünmeyen bazi bayanlar oldukca seviliyor ve onemli olan gorunus degil yazima bu tema hakimdi fakat vermis oldugunuz bilgi icinde cok tesekkur ederim boyle bir ihtimalde var tabii ki yazimi zenginlestirdiginiz icin tesekkurler:))

   Sil
 31. Buraya sürekli bişiyler yazıp yazıp siliyorum, birşey diyemiyorum...

  YanıtlaSil
 32. bizi beğenen böyle beğensin :)

  YanıtlaSil
 33. İnstagramda gördüğümde tövbe yarabbim diyerek geldim :D

  YanıtlaSil
 34. Sonuç nedir bunlar bayan erkekmi doğrusu yalanmi

  YanıtlaSil
 35. İnternette dolaşan bu fotoğraflar gerçek mi bilemem ama günümüzde kadının "güzel" olması için dayatılan gerçekleri çok güzel sıralamış ve yorumlamışsınız. Elinize sağlık.

  YanıtlaSil
 36. Bildiğim kadarıyla nette dolaşan fotoğraflar olayın aslı değil. Fotoğraflardaki bir tiyatro grubuymuş.

  YanıtlaSil
 37. Yazının sonunu ne kadar güzel bağlamışsın.Marifet güzellikte değil,ince ruhta,özgüvende saklı kesinlikle ;)

  YanıtlaSil
 38. Az daha 14.intahar gerceklesiyordu:)

  YanıtlaSil
 39. Kelebeğim yazılarındaki gerçekliği çok seviyorum, hikaye ise oldukça ilgi çekici ve şaşkınlık yaratıcı :)) Güzellik kavramı eskiye oranla daha hızlı değişiyor fakat kendine güven ve sevgi bakımından eksiklik yaşadığımızı düşünüyorum. Emeğine sağlık kelebeğimmmm <3 :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler güzel yorumların için canım:))

   Sil
 40. harikaa bir yazı olmuş canım :) çok haklısın sevilmek güzellikle olmuyor. insanın çirkin şansı olmalı :)

  YanıtlaSil
 41. Cok guzel yorumlamissiniz. Bizi sevecek kisi zaten oldugumuz gibi sevmeli. Belli kaliplara bagli, standart model olarak degil...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okudugunuz yorum yaptiginiz icin cok mutlu oldum teşekkürler

   Sil


Sitede yer alan yorumlar ve içerik yazarın kişisel ve objektif görüşlerini yansıtmaktadır. Blogda bahsi geçen ürünlerin okuyucular tarafından kullanılması halinde oluşabilecek sorun yada memnuniyetsizlikten dolayı yazar hiçbir sorumluluk kabul etmemektedir.


Yazılarımın izinsiz ya da kaynak belirtilip link verilmeksizin kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na göre suçtur. Aksine hareket eden blog ve siteler hakkında yasal işlem başlatılacaktır.