-->

adsense

19 Eylül 2014 Cuma

Pin-up Nedir????


  Son zamanlarda Pin-up kelimesini sıkça duyuyoruz.Pin-up makyajı,Pin-up koleksiyonu,Pin-up kızları bende yeni çıkan bir koleksiyondan bahsederken arkadaşım nedir bu Pin-up diyince bende tüm merak edenler için böyle bir yazı yazmayı planladım.Pin-up İngilizce de çok daha önceleri var olmasına rağmen 1940lı yıllarda sıkça kullanılmaya başlanmış bir kelime.2. Dünya Savaşı sırasında oldukça popüler olmuş bir meslek pin-up modelliği.Türkçedeki karşılığı iğnelemek,raptiyelemek anlamlarına geliyor.Hani bir zamanlar hatırlarsınız özellikle askerler ya da genç beyler dolaplarının içine,yataklarının üstüne dergilerden,takvimlerden kesilmiş bayanların fotoğraflarını iğneler,asarlardı.İşte bu posterlere Pin-up posterlerdeki kızlara ise Pin-up kızları denir.

  Bu kızlar dönemlerinin en ünlü kızları olurdu mesela Betty Grable 2. Dünya Savaşı sırasında neredeyse bütün Amerikalı askerlerin dolaplarını süslüyordu.Türkiye de ise Hülya Avşar ve Sibel Can bu akımı yansıtıyordu.Hatırlarsınız Türk filmlerinde bu bayanların resimlerini beylerin odalarında sıkça görürdük.

  Bu kızlar dönemin modasını yansıtan makyajları kalın eyelinerlar,takma kirpikler ve koyu renk parlak rujlar ile günümüzde sıkça yaptığımız Pin-up makyajına ilham kaynağı olmuşlardır.Ayrıca resimlerde gene dönemin moda anlayışını yansıtan puantiyeli midi boy,kabarık etekler,v yakalar,genelde omuz hizasında kesilmiş kırmızı,siyah,platin sarısı saçlar,eşarplar,bandanalar,yüksek belli şortlar ile yüzlerinde genellikle şaşkın,seksi ve şirin ifadelerle hoş pozlar verirlerdi.Balık etli ve ince belli hoş bayanlardı.

  Pin-up sanatsal bir açıdan da kullanılmaya başlanmıştı.Pin-up sanatçıları bu Pin-up kızlarının fotoğraflarını kendi ideal kadın ölçütlerini de katarak bir takım değişikliklerle tekrar çizmeye başladı.İşte bu sanata da Pin-up denildi.Hatta dövmelerde,reklamlarda,uçakların üstünde bile Pin-up kullanılır oldu.Günümüzde de gerek giyim tarzı,makyaj şekli gerekse kozmetik markalarının cici ambalajları şeklinde bu akımın yansımalarını görüyoruz.Sevgiler...
Resimler Google görsellerden alınmıştır.

8 yorum:

 1. Bu pin up çizimleri sevmeyen var mıdır acaba , çok sevimliler bayılıyorum :))

  YanıtlaSil
 2. bende bayılıyorum , bilgilendirme içinde teşekkürler

  YanıtlaSil
 3. Pin up deyince aklıma kırmızı ruj puantiyeli elbiseler şahane makyajlar geliyor :))

  YanıtlaSil
 4. Hahaha bana güzel fikir verdi bu çizimler teşekkürler tatlım bende o halde modaya uyayım dimi :) Paylaştım google plusta

  YanıtlaSil


Sitede yer alan yorumlar ve içerik yazarın kişisel ve objektif görüşlerini yansıtmaktadır. Blogda bahsi geçen ürünlerin okuyucular tarafından kullanılması halinde oluşabilecek sorun yada memnuniyetsizlikten dolayı yazar hiçbir sorumluluk kabul etmemektedir.


Yazılarımın izinsiz ya da kaynak belirtilip link verilmeksizin kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na göre suçtur. Aksine hareket eden blog ve siteler hakkında yasal işlem başlatılacaktır.