-->

adsense

4 Kasım 2013 Pazartesi

ENGEREĞİN GÖZÜ-ZÜLFÜ LİVANELİ
Bu kitabı ilk okumaya başladığımda "Kardeşimin Hikayesi"den dolayı bir ön yargım vardı.Ama okudukça fikirlerimi değişti.Mükemmel değil ama gayet başarılı bir çalışma olmuş.Öncelikle dili daha profesyonel olabilirdi.Akıcılık okuduğum diğer romanına göre güzeldi.Olayların sırası biraz karışık anlatılmış.


İsim verilmemesi güzel gençler böylece Osmanlı Tarihine ilgi duyarak biraz araştırma yapabilir.Tarih ve Topkapı Sarayı sadece dekor, zaten yeterli mekan tasviride yok.Çünkü anlatılmak istenen iktidar hırsının insanları canavara nasıl dönüştürdüğü.Hadım Harem ağası iktidarsızlığın,ezikliğin sembolü.Alegorik bir roman.Koşulsuz,düşünmeksizin iktidar karşısında boyun eğiyor.Kaybedebileceği çok şey var isyan ederse mesela hayatı.Aslında zulüm günümüzde de şekil değiştirmiş bir halde karşımızda asıl anlatılmak istenen bu bence.Mesela kaçımız patronumuzun yaptığı haksızlıklar,küçük görmeler karşısında isyan ediyoruz.Tamam kafamızı vurdurmaz ama ekmek paramızdan eder.Çoluk çocuk ortada kalır.Yetki onun elinde.

Osmanlının kendine has ilginç kuralları var ama ben bazı yerlerde çok abartıldığını düşünüyorum.Mesela sadrazamın çırılçıplak dolaştırılması ve ölüsünün bir ağaç dibine bırakılıp bu et sızılara iyi gelir deyilince halkın saldırıp iki dakikada adamın kemiklerinin kalması.Tütün yasağında askerlerin damlara çıkarak bacaları koklaması,insan avına çıkmaları.
   Padişah iktidarını kaybedince insani duygular ortaya çıkıyor.Herkes gibi korkuyor,evlatlarını seviyor,fedakarlık yapıyor.Kitabın mesajı bence:
"Öldürme yetkisine sahip olupta öldürmüyorsan güçlüsündür."Sevgiler...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder


Sitede yer alan yorumlar ve içerik yazarın kişisel ve objektif görüşlerini yansıtmaktadır. Blogda bahsi geçen ürünlerin okuyucular tarafından kullanılması halinde oluşabilecek sorun yada memnuniyetsizlikten dolayı yazar hiçbir sorumluluk kabul etmemektedir.


Yazılarımın izinsiz ya da kaynak belirtilip link verilmeksizin kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na göre suçtur. Aksine hareket eden blog ve siteler hakkında yasal işlem başlatılacaktır.